CAC 40 4506.900 0.060% PX 886.880 0.280% Hang Seng 22357.780 0.060% Nikkei 225 18106.020 0.770% CZK/EUR 27.036 0.056% CZK/USD 25.414 -0.386%
NázevNejlepší
nákup
Nejlepší
prodej
Změna
(%)
CAD/USD1.3461.347-0.409
CZK/EUR27.03627.0400.056
CZK/USD25.41425.426-0.386
GBP/EUR0.8630.8630.664
CHF/EUR1.0741.0740.455
CHF/GBP1.2441.244-0.215
CHF/USD1.0091.010-0.176
JPY/EUR117.726117.7800.639
JPY/GBP136.420136.4300.162
JPY/USD110.691110.700-0.306
USD/AUD0.7350.7360.121
USD/EUR1.0641.0640.122
USD/GBP1.2321.232-0.219
USD/NZD0.7030.7030.242
NázevNejlepší
nákup
Nejlepší
prodej
Změna
(%)
Infineon Technol 16.08516.0950.530
Intel21.72021.730-0.550
Intuit Inc64.75064.810-0.170
Intuitive Srgcal 507.820509.500-0.590
Johnson & Johnson82.41082.4500.130
JPMorgan Chase48.53048.550-1.560
KLA Tencor53.62053.680-0.220
....více
NázevNejlepší
nákup
Nejlepší
prodej
Změna
(%)
Deutsche Post29.04029.050-0.260
Deutsche Telekom14.42014.4250.130
E.ON6.0546.0560.000
Fresenius AG66.08066.100-1.240
Fresenius Medi72.56072.590-0.530
Heidelbg Cement83.74083.780-0.240
Henkel KGaA Preferre107.600107.650-1.420
....více
NázevNejlepší
nákup
Nejlepší
prodej
Změna
(%)
Andritz AG47.87547.9200.220
CA Immo16.01516.040-0.650
Conwert Immo16.18016.1950.060
ERSTE BANK26.76526.8050.380
Lenzing115.800115.9500.220
EVN10.15010.200-1.170
AMAG20.14020.2050.350
....více
NázevHodnotaZměna
(%)
ISEQ Overall6283.510-0.170
Madrid SE General865.560-0.310
Budapest SE30167.8800.200
Warsaw SE WIG47094.7100.390
Warsaw SE WIG-20 Sin1735.1700.550
RTS1007.3401.670
Sao Paulo SE Bovespa59961.7630.320
....více

Kvantitativní uvolňování v USA skončilo, Fed zavřel kohoutky

30. 10. 2014 11:57:11 | redakce investicniweb.cz

vv9v8v09fq:News:10;15;16;17;18;19;20;21;22;23;24;25;26;27;28;29;30;31;32;33;34;35;36;37;38;39;40;41;42;43;44;45;46;47;48;49;50;51;52;53;54;55;56;57;58;59;60;61;62;63;64;65;66;67;68;69;70;71;72;73;74;75;76;77;78;79;80;81;83;84;85;86;87;88;90;91;92;93;94;95;96;97;98;99;100;101;102;103;104;105;106;107;108;109;110;111;112;113;114;115;116;117;118;119;120;121;122;123;124;125;126;127;128;132;133;134;135;136;137;138;139;140;141;142;143;144;145;146;147;148;149;150;151;152;153;154;155;156;157;158;159;160;161;162;163;164;165;166;167;168;169;170;171;172;173;174;175;176;177;178;179;180;181;182;183;184;185;186;187;188;189;190;191;192;193;194;195;196;197;198;199;200;201;202;203;204;205;206;207;208;209;210;211;212;213;214;215;216;217;218;219;220;221;222;223;224;225;226;227;228;229;230;231;232;233;234;235;236;237;238;239;240;241;242;243;244;245;246;247;248;249;250;251;252;253;254;255;256;257;258;259;260;261;262;263;264;265;266;267;268;269;270;271;272;273;274;275;276;277;278;279;280;281;282;283;284;285;286;287;288;289;290;291;292;293;294;295;296;297;298;299;300;301;302;303;304;305;306;307;308;309;310;311;312;313;314;315;316;317;318;319;320;321;322;323;324;325;326;327;328;329;330;331;332;333;334;335;336;337;338;339;340;341;342;343;344;345;346;347;348;349;350;351;352;353;354;355;356;357;358;359;360;361;362;363;364;365;366;367;383;384;385;386;387;388;389;390;391;392;393;394;395;396;397;398;399;400;401;402;403;404;405;406;407;408;409;410;411;412;413;414;415;416;417;418;419;420;421;422;423;424;425;426;427;428;429;430;431;432;433;434;435;436;437;438;439;440;441;444;445;447;448;449;450;451;452;453;457;458;459;460;465;466;467;469;472;473;474;475;476;477;478;479;480;481;482;483;484;485;486;487;488;489;490;491;492;493;494;495;496;497;498;499;500;501;502;503;504;505;506;507;508;509;510;511;512;513;514;515;516;517;518;519;520;521;522;523;524;525;526;527;528;529;530;531;532;533;534;535;536;537;538;539;540;541;542;543;544;545;546;547;548;549;550;551;552;553;554;555;556;557;558;559;560;561;562;563;564;565;566;567;568;569;570;571;572;573;574;575;576;577;578;579;580;581;582;583;584;585;586;587;588;589;590;591;592;593;594;595;596;597;598;599;600;601;602;603;604;605;606;607;608;609;610;611;612;613;614;615;616;617;618;619;620;621;622;623;624;625;626;627;628;629;630;631;632;633;634;635;636;637;638;639;640;641;642;643;644;645;646;647;648;649;650;651;652;653;654;655;656;657;658;659;660;661;662;663;664;665;666;667;668;669;670;671;672;673;674;675;676;677;678;679;680;681;682;683;684;685;686;687;688;689;690;691;692;693;694;695;696;697;698;699;700;701;702;703;704;705;706;707;708;709;710;711;712;713;714;715;716;717;718;719;720;721;722;723;724;725;726;727;728;729;730;731;732;733;734;735;736;737;738;739;740;741;742;743;744;745;746;747;748;749;750;751;752;753;754;755;756;757;758;759;760;761;762;763;764;765;766;767;768;769;770;771;772;773;774;775;776;777;778;779;780;781;782;783;784;785;786;787;788;789;790;791;792;793;794;795;796;797;798;799;800;801;802;803;804;805;806;807;808;809;810;811;812;813;814;815;816;817;818;819;820;821;822;823;824;825;826;827;828;829;830;831;832;833;834;835;836;837;838;839;840;841;842;843;844;845;846;847;848;849;850;851;852;853;854;855;856;857;858;859;860;861;862;863;864;865;866;867;868;869;870;871;872;873;874;875;876;877;878;879;880;881;882;883;884;885;886;887;888;889;890;891;892;893;894;895;896;897;898;899;900;901;902;903;904;905;906;907;908;909;910;911;912;913;914;915;916;917;918;919;920;921;922;923;924;925;926;927;928;929;930;931;932;933;934;935;936;937;938;939;940;941;942;943;944;945;946;947;948;949;950;951;952;953;954;955;956;957;958;959;960;961;962;963;964;965;966;967;968;969;970;971;972;973;974;975;976;977;978;979;980;981;982;983;984;985;986;987;988;989;990;991;992;993;994;995;996;997;998;999;1000;1001;1002;1003;1004;1005;1006;1007;1008;1009;1010;1011;1012;1013;1014;1015;1016;1017;1018;1019;1020;1021;1022;1023;1024;1025;1026;1027;1028;1029;1030;1031;1032;1033;1034;1035;1036;1037;1038;1039;1040;1041;1042;1043;1044;1045;1046;1047;1048;1049;1050;1051;1052;1053;1054;1055;1056;1057;1058;1059;1060;1061;1062;1063;1064;1065;1066;1067;1068;1069;1070;1071;1072;1073;1074;1075;1076;1077;1078;1079;1080;1081;1082;1083;1084;1085;1086;1087;1088;1089;1090;1091;1092;1093;1094;1095;1096;1097;1098;1099;1100;1101;1102;1103;1104;1105;1106;1107;1108;1109;1110;1111;1112;1113;1114;1115;1116;1117;1118;1119;1120;1121;1122;1123;1124;1125;1126;1127;1128;1129;1130;1131;1132;1133;1134;1135;1136;1137;1138;1139;1140;1141;1142;1143;1144;1145;1146;1147;1148;1149;1150;1151;1152;1153;1154;1155;1156;1157;1158;1159;1160;1161;1162;1163;1164;1165;1166;1167;1168;1169;1170;1171;1172;1173;1174;1175;1176;1177;1178;1179;1180;1181;1182;1183;1184;1185;1186;1187;1188;1189;1190;1191;1192;1193;1194;1195;1196;1197;1198;1199;1200;1201;1202;1203;1204;1205;1206;1207;1208;1209;1210;1211;1212;1213;1214;1215;1216;1217;1218;1219;1220;1221;1222;1223;1224;1225;1226;1227;1228;1229;1230;1231;1232;1233;1234;1235;1236;1237;1238;1239;1240;1241;1242;1243;1244;1245;1246;1247;1248;1249;1250;1251;1252;1253;1254;1255;1256;1257;1258;1259;1260;1261;1262;1263;1264;1265;1266;1267;1268;1269;1270;1271;1272;1273;1274;1275;1276;1277;1278;1279;1280;1281;1282;1283;1284;1285;1286;1287;1288;1289;1290;1291;1292;1293;1294;1295;1296;1297;1298;1299;1300;1301;1302;1303;1304;1305;1306;1307;1308;1309;1310;1311;1312;1313;1314;1315;1316;1317;1318;1319;1320;1321;1322;1323;1324;1325;1326;1327;1328;1329;1330;1331;1332;1333;1334;1335;1336;1337;1338;1339;1340;1341;1342;1343;1344;1345;1346;1347;1348;1349;1350;1351;1352;1353;1354;1355;1356;1357;1358;1359;1360;1361;1362;1363;1364;1365;1366;1367;1368;1369;1370;1371;1372;1373;1374;1375;1376;1377;1378;1379;1380;1381;1382;1383;1384;1385;1386;1387;1388;1389;1390;1391;1392;1393;1394;1395;1396;1397;1398;1399;1400;1401;1402;1403;1404;1405;1406;1407;1408;1409;1410;1411;1412;1413;1414;1415;1416;1417;1418;1419;1420;1421;1422;1423;1424;1425;1426;1427;1428;1429;1430;1431;1432;1433;1434;1435;1436;1437;1438;1439;1440;1441;1442;1443;1444;1445;1446;1447;1448;1449;1450;1451;1452;1453;1454;1455;1456;1457;1458;1459;1460;1461;1462;1463;1464;1465;1466;1467;1468;1469;1470;1471;1472;1473;1474;1475;1476;1477;1478;1479;1480;1481;1482;1483;1484;1485;1486;1487;1488;1489;1490;1491;1492;1493;1494;1495;1496;1497;1498;1499;1500;1501;1502;1503;1504;1505;1506;1507;1508;1509;1510;1511;1512;1513;1514;1515;1516;1517;1518;1519;1520;1521;1522;1523;1524;1525;1526;1527;1528;1529;1530;1531;1532;1533;1534;1535;1536;1537;1538;1539;1540;1541;1542;1543;1544;1545;1546;1547;1548;1549;1550;1551;1552;1553;1554;1555;1556;1557;1558;1559;1560;1561;1562;1563;1564;1565;1566;1567;1568;1569;1570;1571;1572;1573;1574;1575;1576;1577;1578;1579;1580;1581;1582;1583;1584;1585;1586;1587;1588;1589;1590;1591;1592;1593;1594;1595;1596;1597;1598;1599;1600;1601;1602;1603;1604;1605;1606;1607;1608;1609;1610;1611;1612;1613;1614;1615;1616;1617;1618;1619;1620;1621;1622;1623;1624;1625;1626;1627;1628;1629;1630;1631;1632;1633;1634;1635;1636;1637;1638;1639;1640;1641;1642;1643;1644;1645;1646;1647;1648;1649;1650;1651;1652;1653;1654;1655;1656;1657;1658;1659;1660;1661;1662;1663;1664;1665;1666;1667;1668;1669;1670;1671;1672;1673;1674;1675;1676;1677;1678;1679;1680;1681;1682;1683;1684;1685;1686;1687;1688;1689;1690;1691;1692;1693;1694;1695;1696;1697;1698;1699;1700;1701;1702;1703;1704;1705;1706;1707;1708;1709;1710;1711;1712;1713;1714;1715;1716;1717;1718;1719;1720;1721;1722;1723;1724;1725;1726;1727;1728;1729;1730;1731;1732;1733;1734;1735;1736;1737;1738;1739;1740;1741;1742;1743;1744;1745;1746;1747;1748;1749;1750;1751;1752;1753;1754;1755;1756;1757;1758;1759;1760;1761;1762;1763;1764;1765;1766;1767;1768;1769;1770;1771;1772;1773;1774;1775;1776;1777;1778;1779;1780;1781;1782;1783;1784;1785;1786;1787;1788;1789;1790;1791;1792;1793;1794;1795;1796;1797;1798;1799;1800;1801;1802;1803;1804;1805;1806;1807;1808;1809;1810;1811;1812;1813;1814;1815;1816;1817;1818;1819;1820;1821;1822;1823;1824;1827;1828;1829;1830;1831;1832;1833;1834;1835;1836;1837;1838;1839;1840;1841;1842;1843;1844;1845;1846;1847;

Fed po dvoudenním zasedání rozhodl o závěrečném snížení objemu nakupovaných dluhopisů o zbývajících 15 miliard dolarů a program ukončil. Rozhodnutí se obecně očekávalo, byť se někteří analytici domnívali, že by centrální banka mohla tento krok rozdělit a v říjnu nákupy omezit o 10 miliard a definitivně ukončit až na prosincovém zasedání.

Nyní trhy budou sledovat rétoriku banky ohledně zvyšování úrokových sazeb. Dosud Fed uváděl, že udrží sazby nízko "značnou dobu", podle průzkumu CNBC mezi účastníky trhu by Fed mohl k prvnímu zvýšení přistoupit v červenci příštího roku.

Očekávalo se, že by Fed mohl rétoriku změnit, ale v prohlášení zůstalo, že banka udrží sazby nízko značnou dobu, bez dalšího zpřesnění. Podmínky na trhu práce se podle Fedu dále zlepšují a volná kapacita se zmenšuje. Inflaci sice budou podle banky nějakou dobu držet pod cílem nízké ceny energií, ale riziko toho, že by se nacházela dlouhodobě pod dvěma procenty, se zmenšilo.

Fed v prohlášení vydaném po zasedání svého měnového výboru vyjádřil důvěru v další oživování ekonomiky i přes útlum v některých velkých ekonomikách světa. "Výbor dále pozoruje v ekonomice dostatečnou sílu, která bude podporovat další směřování k maximální zaměstnanosti v situaci cenové stability," uvedl Fed.

Fed tak ukončil třetí kolo kvantitativního uvolňování, které nafouklo jeho rozvahu o 1,66 bilionu dolarů na více než 4,5 bilionu dolarů.

I přes ukončení nákupů dluhopisů, které byly hlavním nástrojem nestandardního "kvantitativního uvolňování", má měnová politika Fedu nadále daleko do normálního stavu. Základní úroková sazba zůstává od prosince 2008 prakticky na nule a rozvaha Fedu se kvůli nákupům dluhopisů zvýšila na více než čtyři biliony dolarů, což je osminásobek úrovně před krizí.

Poslední kolo nákupů dluhopisů bylo na rozdíl od zásahů v době krize a krátce po ní hodnoceno nejednoznačně. Většina činitelů Fedu zdůrazňovala, že nákupy drží dlouhodobé úroky na minimu, což prospívá firmám i domácnostem. Řada ekonomů ale poukazovala na to, že nic takového se nedá dokázat a že jediným výsledkem intervencí Fedu byl růst cen akcií.

"Ceny akcií a dluhopisů rostly, výpůjční náklady klesly, jinak ale kvantitativní uvolňování nemělo na reálnou ekonomiku v podstatě žádný pozitivní dopad," uvedl pro Wall Street Journal bývalý předseda Fedu Alan Greenspan. "Navíc si nemyslím, že Fed bude schopen zvýšit sazby bez toho, aby to nemělo negativní dopady. Každý náznak dřívějšího zvýšení úroků vyvolává volatilitu, a není proto důvod si myslet, že by reálný růst sazeb prošel bez povšimnutí trhu."

Velký kritik Fedu Peter Schiff ve vysílání CNBC lakonicky poznamenal, že "ekonomika, která žije z kvantitativního uvolňování, s koncem tohoto programu zemře".

Lacy Hunt z Hoisington Investment Management dokonce uvedl, že Fed v roce 2015 sazby vůbec nezvýší. Ekonomika ani monetární politika podle něj nejsou na správné cestě.

Během letošního roku americká ekonomika zesilovala aktivitu a zlepšovala se rovněž situace na trhu práce, jehož zdraví je pro Fed klíčovým ukazatelem. Ve druhém čtvrtletí ekonomika oživila ze zimního propadu a vzrostla o 4,6 %, tedy nejrychleji za dva a půl roku. Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech klesla v září na šestileté minimum 5,9 %.





BREXIT
Tomáš Holec
Ředitel společnosti
Prosperita finance s.r.o.

Brexit bude mít na Británii vliv jen ze začátku. Počáteční „ztráty“ budou, ale účelové. Všechny země existovali před EU a různými společenstvími a budou i potom …

Vladimír Kurka
Předseda představenstva
VINIUM, a.s.

Záleží na tom, jak budou dobře vyjednávat s EU po opadnutí počáteční nervozity. Švýcarsko a Norko ukazuje, že jde žít i bez EU a s EU spolupracovat (a i vně EU prosperovat).

Zaregistrujte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat o dění ve světe financí a trhů: