CAC 40 4506.900 0.060% PX 886.880 0.280% Hang Seng 22357.780 0.060% Nikkei 225 18106.020 0.770% CZK/EUR 27.036 0.056% CZK/USD 25.414 -0.386%
NázevNejlepší
nákup
Nejlepší
prodej
Změna
(%)
CAD/USD1.3461.347-0.409
CZK/EUR27.03627.0400.056
CZK/USD25.41425.426-0.386
GBP/EUR0.8630.8630.664
CHF/EUR1.0741.0740.455
CHF/GBP1.2441.244-0.215
CHF/USD1.0091.010-0.176
JPY/EUR117.726117.7800.639
JPY/GBP136.420136.4300.162
JPY/USD110.691110.700-0.306
USD/AUD0.7350.7360.121
USD/EUR1.0641.0640.122
USD/GBP1.2321.232-0.219
USD/NZD0.7030.7030.242
NázevNejlepší
nákup
Nejlepší
prodej
Změna
(%)
Infineon Technol 16.08516.0950.530
Intel21.72021.730-0.550
Intuit Inc64.75064.810-0.170
Intuitive Srgcal 507.820509.500-0.590
Johnson & Johnson82.41082.4500.130
JPMorgan Chase48.53048.550-1.560
KLA Tencor53.62053.680-0.220
....více
NázevNejlepší
nákup
Nejlepší
prodej
Změna
(%)
Deutsche Post29.04029.050-0.260
Deutsche Telekom14.42014.4250.130
E.ON6.0546.0560.000
Fresenius AG66.08066.100-1.240
Fresenius Medi72.56072.590-0.530
Heidelbg Cement83.74083.780-0.240
Henkel KGaA Preferre107.600107.650-1.420
....více
NázevNejlepší
nákup
Nejlepší
prodej
Změna
(%)
Andritz AG47.87547.9200.220
CA Immo16.01516.040-0.650
Conwert Immo16.18016.1950.060
ERSTE BANK26.76526.8050.380
Lenzing115.800115.9500.220
EVN10.15010.200-1.170
AMAG20.14020.2050.350
....více
NázevHodnotaZměna
(%)
ISEQ Overall6283.510-0.170
Madrid SE General865.560-0.310
Budapest SE30167.8800.200
Warsaw SE WIG47094.7100.390
Warsaw SE WIG-20 Sin1735.1700.550
RTS1007.3401.670
Sao Paulo SE Bovespa59961.7630.320
....více

Oříšek pro trhy: Jak pustit nažhavené investory do lithia (+komentář analytika)

5. 10. 2017 15:44:48 | Jana Knechtlová

vv9v8v09fq:News:10;15;16;17;18;19;20;21;22;23;24;25;26;27;28;29;30;31;32;33;34;35;36;37;38;39;40;41;42;43;44;45;46;47;48;49;50;51;52;53;54;55;56;57;58;59;60;61;62;63;64;65;66;67;68;69;70;71;72;73;74;75;76;77;78;79;80;81;83;84;85;86;87;88;90;91;92;93;94;95;96;97;98;99;100;101;102;103;104;105;106;107;108;109;110;111;112;113;114;115;116;117;118;119;120;121;122;123;124;125;126;127;128;132;133;134;135;136;137;138;139;140;141;142;143;144;145;146;147;148;149;150;151;152;153;154;155;156;157;158;159;160;161;162;163;164;165;166;167;168;169;170;171;172;173;174;175;176;177;178;179;180;181;182;183;184;185;186;187;188;189;190;191;192;193;194;195;196;197;198;199;200;201;202;203;204;205;206;207;208;209;210;211;212;213;214;215;216;217;218;219;220;221;222;223;224;225;226;227;228;229;230;231;232;233;234;235;236;237;238;239;240;241;242;243;244;245;246;247;248;249;250;251;252;253;254;255;256;257;258;259;260;261;262;263;264;265;266;267;268;269;270;271;272;273;274;275;276;277;278;279;280;281;282;283;284;285;286;287;288;289;290;291;292;293;294;295;296;297;298;299;300;301;302;303;304;305;306;307;308;309;310;311;312;313;314;315;316;317;318;319;320;321;322;323;324;325;326;327;328;329;330;331;332;333;334;335;336;337;338;339;340;341;342;343;344;345;346;347;348;349;350;351;352;353;354;355;356;357;358;359;360;361;362;363;364;365;366;367;383;384;385;386;387;388;389;390;391;392;393;394;395;396;397;398;399;400;401;402;403;404;405;406;407;408;409;410;411;412;413;414;415;416;417;418;419;420;421;422;423;424;425;426;427;428;429;430;431;432;433;434;435;436;437;438;439;440;441;444;445;447;448;449;450;451;452;453;457;458;459;460;465;466;467;469;472;473;474;475;476;477;478;479;480;481;482;483;484;485;486;487;488;489;490;491;492;493;494;495;496;497;498;499;500;501;502;503;504;505;506;507;508;509;510;511;512;513;514;515;516;517;518;519;520;521;522;523;524;525;526;527;528;529;530;531;532;533;534;535;536;537;538;539;540;541;542;543;544;545;546;547;548;549;550;551;552;553;554;555;556;557;558;559;560;561;562;563;564;565;566;567;568;569;570;571;572;573;574;575;576;577;578;579;580;581;582;583;584;585;586;587;588;589;590;591;592;593;594;595;596;597;598;599;600;601;602;603;604;605;606;607;608;609;610;611;612;613;614;615;616;617;618;619;620;621;622;623;624;625;626;627;628;629;630;631;632;633;634;635;636;637;638;639;640;641;642;643;644;645;646;647;648;649;650;651;652;653;654;655;656;657;658;659;660;661;662;663;664;665;666;667;668;669;670;671;672;673;674;675;676;677;678;679;680;681;682;683;684;685;686;687;688;689;690;691;692;693;694;695;696;697;698;699;700;701;702;703;704;705;706;707;708;709;710;711;712;713;714;715;716;717;718;719;720;721;722;723;724;725;726;727;728;729;730;731;732;733;734;735;736;737;738;739;740;741;742;743;744;745;746;747;748;749;750;751;752;753;754;755;756;757;758;759;760;761;762;763;764;765;766;767;768;769;770;771;772;773;774;775;776;777;778;779;780;781;782;783;784;785;786;787;788;789;790;791;792;793;794;795;796;797;798;799;800;801;802;803;804;805;806;807;808;809;810;811;812;813;814;815;816;817;818;819;820;821;822;823;824;825;826;827;828;829;830;831;832;833;834;835;836;837;838;839;840;841;842;843;844;845;846;847;848;849;850;851;852;853;854;855;856;857;858;859;860;861;862;863;864;865;866;867;868;869;870;871;872;873;874;875;876;877;878;879;880;881;882;883;884;885;886;887;888;889;890;891;892;893;894;895;896;897;898;899;900;901;902;903;904;905;906;907;908;909;910;911;912;913;914;915;916;917;918;919;920;921;922;923;924;925;926;927;928;929;930;931;932;933;934;935;936;937;938;939;940;941;942;943;944;945;946;947;948;949;950;951;952;953;954;955;956;957;958;959;960;961;962;963;964;965;966;967;968;969;970;971;972;973;974;975;976;977;978;979;980;981;982;983;984;985;986;987;988;989;990;991;992;993;994;995;996;997;998;999;1000;1001;1002;1003;1004;1005;1006;1007;1008;1009;1010;1011;1012;1013;1014;1015;1016;1017;1018;1019;1020;1021;1022;1023;1024;1025;1026;1027;1028;1029;1030;1031;1032;1033;1034;1035;1036;1037;1038;1039;1040;1041;1042;1043;1044;1045;1046;1047;1048;1049;1050;1051;1052;1053;1054;1055;1056;1057;1058;1059;1060;1061;1062;1063;1064;1065;1066;1067;1068;1069;1070;1071;1072;1073;1074;1075;1076;1077;1078;1079;1080;1081;1082;1083;1084;1085;1086;1087;1088;1089;1090;1091;1092;1093;1094;1095;1096;1097;1098;1099;1100;1101;1102;1103;1104;1105;1106;1107;1108;1109;1110;1111;1112;1113;1114;1115;1116;1117;1118;1119;1120;1121;1122;1123;1124;1125;1126;1127;1128;1129;1130;1131;1132;1133;1134;1135;1136;1137;1138;1139;1140;1141;1142;1143;1144;1145;1146;1147;1148;1149;1150;1151;1152;1153;1154;1155;1156;1157;1158;1159;1160;1161;1162;1163;1164;1165;1166;1167;1168;1169;1170;1171;1172;1173;1174;1175;1176;1177;1178;1179;1180;1181;1182;1183;1184;1185;1186;1187;1188;1189;1190;1191;1192;1193;1194;1195;1196;1197;1198;1199;1200;1201;1202;1203;1204;1205;1206;1207;1208;1209;1210;1211;1212;1213;1214;1215;1216;1217;1218;1219;1220;1221;1222;1223;1224;1225;1226;1227;1228;1229;1230;1231;1232;1233;1234;1235;1236;1237;1238;1239;1240;1241;1242;1243;1244;1245;1246;1247;1248;1249;1250;1251;1252;1253;1254;1255;1256;1257;1258;1259;1260;1261;1262;1263;1264;1265;1266;1267;1268;1269;1270;1271;1272;1273;1274;1275;1276;1277;1278;1279;1280;1281;1282;1283;1284;1285;1286;1287;1288;1289;1290;1291;1292;1293;1294;1295;1296;1297;1298;1299;1300;1301;1302;1303;1304;1305;1306;1307;1308;1309;1310;1311;1312;1313;1314;1315;1316;1317;1318;1319;1320;1321;1322;1323;1324;1325;1326;1327;1328;1329;1330;1331;1332;1333;1334;1335;1336;1337;1338;1339;1340;1341;1342;1343;1344;1345;1346;1347;1348;1349;1350;1351;1352;1353;1354;1355;1356;1357;1358;1359;1360;1361;1362;1363;1364;1365;1366;1367;1368;1369;1370;1371;1372;1373;1374;1375;1376;1377;1378;1379;1380;1381;1382;1383;1384;1385;1386;1387;1388;1389;1390;1391;1392;1393;1394;1395;1396;1397;1398;1399;1400;1401;1402;1403;1404;1405;1406;1407;1408;1409;1410;1411;1412;1413;1414;1415;1416;1417;1418;1419;1420;1421;1422;1423;1424;1425;1426;1427;1428;1429;1430;1431;1432;1433;1434;1435;1436;1437;1438;1439;1440;1441;1442;1443;1444;1445;1446;1447;1448;1449;1450;1451;1452;1453;1454;1455;1456;1457;1458;1459;1460;1461;1462;1463;1464;1465;1466;1467;1468;1469;1470;1471;1472;1473;1474;1475;1476;1477;1478;1479;1480;1481;1482;1483;1484;1485;1486;1487;1488;1489;1490;1491;1492;1493;1494;1495;1496;1497;1498;1499;1500;1501;1502;1503;1504;1505;1506;1507;1508;1509;1510;1511;1512;1513;1514;1515;1516;1517;1518;1519;1520;1521;1522;1523;1524;1525;1526;1527;1528;1529;1530;1531;1532;1533;1534;1535;1536;1537;1538;1539;1540;1541;1542;1543;1544;1545;1546;1547;1548;1549;1550;1551;1552;1553;1554;1555;1556;1557;1558;1559;1560;1561;1562;1563;1564;1565;1566;1567;1568;1569;1570;1571;1572;1573;1574;1575;1576;1577;1578;1579;1580;1581;1582;1583;1584;1585;1586;1587;1588;1589;1590;1591;1592;1593;1594;1595;1596;1597;1598;1599;1600;1601;1602;1603;1604;1605;1606;1607;1608;1609;1610;1611;1612;1613;1614;1615;1616;1617;1618;1619;1620;1621;1622;1623;1624;1625;1626;1627;1628;1629;1630;1631;1632;1633;1634;1635;1636;1637;1638;1639;1640;1641;1642;1643;1644;1645;1646;1647;1648;1649;1650;1651;1652;1653;1654;1655;1656;1657;1658;1659;1660;1661;1662;1663;1664;1665;1666;1667;1668;1669;1670;1671;1672;1673;1674;1675;1676;1677;1678;1679;1680;1681;1682;1683;1684;1685;1686;1687;1688;1689;1690;1691;1692;1693;1694;1695;1696;1697;1698;1699;1700;1701;1702;1703;1704;1705;1706;1707;1708;1709;1710;1711;1712;1713;1714;1715;1716;1717;1718;1719;1720;1721;1722;1723;1724;1725;1726;1727;1728;1729;1730;1731;1732;1733;1734;1735;1736;1737;1738;1739;1740;1741;1742;1743;1744;1745;1746;1747;1748;1749;1750;1751;1752;1753;1754;1755;1756;1757;1758;1759;1760;1761;1762;1763;1764;1765;1766;1767;1768;1769;1770;1771;1772;1773;1774;1775;1776;1777;1778;1779;1780;1781;1782;1783;1784;1785;1786;1787;1788;1789;1790;1791;1792;1793;1794;1795;1796;1797;1798;1799;1800;1801;1802;1803;1804;1805;1806;1807;1808;1809;1810;1811;1812;1813;1814;1815;1816;1817;1818;1819;1820;1821;1822;1823;1824;1827;1828;1829;1830;1831;1832;1833;1834;1835;1836;1837;1838;1839;1840;1841;1842;1843;1844;1845;1846;1847;

Lithium v parafínuBudoucnost elektrických vozidel přiměla některé investory pohlížet na lithium jako na hodně lákavou novou komoditu. Jenomže obchodovat s lithiem není vůbec hračka.

Obchodníci si mohou koupit kov jako takový. Žádná komoditní burza, kde by se lithium mohlo obchodovat veřejně, ale neexistuje. Jednou alternativou je spekulovat na fond, který sleduje koš producentů lithia a výrobců bateriových technologií. Jmenuje se Global X Lithium & Battery Tech ETF, a za posledních 12 měsíců vyrostl minimálně o 50 procent. Jeho výkonnost zaposledních 5 let ukazuje graf níže. Lithný burzovně obchodovaný fond to ale není, upozorňuje Ján Hladký, analytik Patria Finance.

„V případě investice do tohoto ETF je nutno si zvážit investiční tezi. Chci investovat čistě do lithia, nebo se chci pojistit i jinými produkty? Nevadí mi expozice na rizikovější rozvíjející se trhy? Bližší pohled na komponenty Global X Lithium totiž ukazuje, že hlavní váhu (téměř 25 %) v něm má americká společnost FMC, jež vytváří 80 % tržeb z chemikálií užívaných v polnohospodářství a jen 8 % přitéká z lithia. Na druhém místě v ETF (20 % váhy) je společnost SQM, která sice vydělá na lithiu 25 % svých ročních tržeb, nicméně je chilskou společností obchodovanou na americké burze formou ADR (american depositary receipt). Bronz si pak s 6% váhou odnáší průmyslový gigant Samsung, jehož portfolio produktů je nesmírně široké," podotýká Hladký. "Z tohoto plyne, že chce-li investor vytvořit pozici čistě na lithiu, je dobré se podívat po konkrétních těžařích, jakým je například Albemarle nebo zmiňovaný chilský SQM.“ 

litetf

Řada investorů vnímá nedostatek prostoru pro obchodování s lithiem jako problém a někteří se domnívají, že by časem mohl vzniknout termínový kontrakt na lithium. To jsou kontrakty, které umožňuje plácnout si na koupi nebo prodeji té které komodity s dodáním později za předem domluvenou cenu. Je tak možné spekulovat o posunu cen. Výhody by to přineslo i producentům lithia, kteří by si tím mohli zajistit ceny, a tedy i relativně pevnou návratnost, pokud dokážou vytěžit takové množství, ke kterému se zavázali.

„Lithný kontrakt by producentům a spotřebitelům komodity umožnil zmírnit rizika spojená s cenovými fluktuacemi,“ uvedl pro CNBC Jay Jacobs z výzkumného oddělení Global X. Než se ale něco takového objeví, budou na tom podle něj investoři lépe, pokud budou kupovat akcie těžařů. Ti mají totiž největší expozici na ceny tohoto lehounkého kovu, který se využívá v Li-Ion bateriích pro chytré telefony, notebooky – a stále více rádi ho mají také výrobci elektrických aut.

Autor: Jana Knechtlová                              Zdroj: www.patria.cz

Zdroj foto: Autor: Tomihahndorf na projektu Wikipedie v jazyce němčina – Na Commons přeneseno z de.wikipedia., Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1744000





BREXIT
Tomáš Holec
Ředitel společnosti
Prosperita finance s.r.o.

Brexit bude mít na Británii vliv jen ze začátku. Počáteční „ztráty“ budou, ale účelové. Všechny země existovali před EU a různými společenstvími a budou i potom …

Vladimír Kurka
Předseda představenstva
VINIUM, a.s.

Záleží na tom, jak budou dobře vyjednávat s EU po opadnutí počáteční nervozity. Švýcarsko a Norko ukazuje, že jde žít i bez EU a s EU spolupracovat (a i vně EU prosperovat).

Zaregistrujte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat o dění ve světe financí a trhů: